3_klientserver

15. června 2008 v 10:52 | Barbora |  odborné
Klient-server je síťová architektura, která odděluje klienta (často aplikaci s grafickým uživatelským rozhraním) a server. Jednotlivé instance klientů komunikují se serverem, který obvykle běží na vzdáleném počítači. Klasickou ukázkou může být prohlížení webových stránek, kde webový prohlížeč je klient, který při požadavku uživatele na novou stránku kontaktuje vzdálený server a vyžádá si od něj patřičnou webovou stránku. Server tedy poskytuje služby, které na vyžádání "konzumuje" klient.
Charakteristika serveru:
* Pasivní
* Čeká na požadavky od klienta
* Při přijetí požadavku jej obslouží
Charakteristika klienta:
* Aktivní
* Posílá požadavky serveru
* Čeká na odpovědi
MySQL je databázový systém, vytvořený švédskou firmou MySQL AB. Jeho hlavními autory jsou Michael "Monty" Widenius a David Axmark. Je považován za úspěšného průkopníka dvojího licencování - je k dispozici jak pod bezplatnou licencí GPL, tak pod komerční placenou licencí.
MySQL je multiplatformní databáze. Komunikace s ní probíhá - jak už název napovídá - pomocí jazyka SQL. Podobně jako u ostatních SQL databází se jedná o dialekt tohoto jazyka s některými rozšířeními.
Pro svou snadnou implementovatelnost (lze jej instalovat na Linux, MS Windows, ale i další operační systémy), výkon a především díky tomu, že se jedná o volně šiřitelný software, má vysoký podíl na v současné době používaných databázích. Velmi oblíbená a často nasazovaná je kombinace MySQL, PHP a Apache jako základní software webového serveru.
MySQL bylo od počátku optimalizováno především na rychlost, a to i za cenu některých zjednodušení: má jen jednoduché způsoby zálohování, a až donedávna nepodporovalo pohledy, triggery, a uložené procedury. Tyto vlastnosti jsou doplňovány teprve v posledních letech, kdy začaly nejčastějším uživatelům produktu - programátorům webových stránek - již poněkud scházet.
Přehled podporovaných vlastností:
*cizí klíče (od verze 3.23 podporovány v tabulkách typu InnoDB)
*transakce (od verze 3.23 podporovány v tabulkách typu InnoDB)
* podpora různých znakových sad a časových pásem v datech (od verze 4.1)
*poddotazy (od verze 4.1)
*uložené procedury (od verze 5.0)
*triggery (od verze 5.0)
*pohledy (od verze 5.0)
Uložiště dat
MySQL nabízí několik typů databázových tabulek (storage engine), které se liší svými možnostmi, použitím a způsobem ukládání dat do souborů:
*MyISAM - nejpoužívanější, bez podpory transakcí
*InnoDB - podpora transakcí
* BerkeleyDB (BDB)
* MEMORY - práci s daty v paměti
* NDB Cluster - uložiště pro clusterované databáze (od verze 5.0)
* ARCHIVE - komprimované tabulky, bez podpory indexů
*CSV - ukládání dat v prostých textových souborech
phpMyAdmin je nástroj napsaný v jazyce PHP umožňující jednoduchou správu obsahu databáze MySQL prostřednictvím webového rozhraní. V současné době umožňuje vytvářet/rušit databáze, vytvářet/upravovat/rušit tabulky, provádět SQL příkazy a spravovat klíče. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších nástrojů pro správu databáze. Je k dispozici v 52 jazycích.
PHP (rekurzivní zkratka PHP: Hypertext Preprocessor, "PHP: Hypertextový preprocesor", původně Personal Home Page) je skriptovací programovací jazyk, určený především pro programování dynamických internetových stránek. Nejčastěji se začleňuje přímo do struktury jazyka HTML, XHTML či WML, což je velmi výhodné pro tvorbu webových aplikací. PHP lze ovšem také použít i k tvorbě konzolových a desktopových aplikací.
Samotná Wikipedie je naprogramována v PHP.
PHP skripty jsou prováděny na straně serveru, k uživateli je přenášen až výsledek jejich činnosti. Syntaxe jazyka kombinuje hned několik programovacích jazyků (Perl, C, Pascal a Java). PHP je nezávislý na platformě, skripty fungují bez úprav na mnoha různých operačních systémech. Obsahuje rozsáhlé knihovny funkcí pro zpracování textu, grafiky, práci se soubory, přístup k většině databázových serverů (mj. MySQL, ODBC, Oracle, PostgreSQL, MSSQL), podporu celé řady internetových protokolů (HTTP, SMTP, SNMP, FTP, IMAP, POP3, LDAP, …)
PHP se stalo velmi oblíbeným především díky jednoduchosti použití a tomu, že kombinuje vlastnosti více programovacích jazyků a nechává tak vývojáři částečnou svobodu v syntaxi. V kombinaci s databázovým serverem (především s MySQL nebo PostgreSQL) a webovým serverem Apache je často využíván k tvorbě webových aplikací. Díky velmi častému nasazení na serverch se vžila zkratka LAMP - tedy spojení Linux, Apache, MySQL a PHP nebo Perl.
S verzí PHP 5 se výrazně zlepšil přístup k objektově orientovanému programování podobný Javě.
Apache HTTP Server je softwarový webový server s otevřeným kódem pro Linux, BSD, Microsoft Windows a další platformy. V současné době dodává prohlížečům na celém světě většinu internetových stránek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama